Какво представлява
Това е сериозно психично заболяване, което може да бъде инвалидизиращо ако не се вземат мерки. Хората с това заболяване могат да чуват гласове, да виждат въображаеми гледки или да вярват, че други хора контролират мислите им. Тези усещания могат да изплашат човека и да доведат до хаотично поведение. Въпреки че няма пълно лечение, то обикновено може да овладее най-сериозните симптоми. Противно на разпространената дезинформация, шизофренията не е същото състояние като множественото разстройство на личността.
Какви са симптомите
- Халюцинации
- Заблуди : силна увереност в грешни твърдения
- Кататония : състояние, при което човек става физически фиксиран в едно положение за дълъг период от време
Някои признаци, като липса на удоволствие от ежедневието и отказ от социални дейности, могат да имитират депресия.
Как афектира мислите
Хората с шизофрения може да имат проблеми с организацията на мислите си или осъществяването на логически връзки. Те могат да почувстват, че умът им скача от една несвързана мисъл към друга. Понякога имат „оттегляне на мисълта“, чувство, че мислите се отстраняват от главата им или „блокиране на мисълта“, когато нечий поток от мисли внезапно се прекъсне.
Ефекти върху поведението
Заболяването има голямо въздействие по много начини. Хората може да говорят и да нямат смисъл, или да измислят думи. Те могат да бъдат развълнувани или да не показват израз. Мнозина имат проблеми с поддържането на себе си или домовете си чисти. Някои повтарят поведение, като крачка. Въпреки митовете, рискът от насилие над другите е малък.
Кой страда от шизофрения?
Всеки може. Тя е еднакво често срещана при мъжете и жените и сред етническите групи. Симптомите обикновено започват на възраст между 16 и 30 години. Ранните симптоми могат да се появят седмици, месеци или дори години преди първия инцидент на пълна психоза. Тя има тенденция да започне по-рано при мъжете, отколкото при жените. Шизофренията рядко започва през детството или след 45-годишна възраст. По-вероятно е да се разболеете, ако имате роднини с това заболяване.
Какво я причинява?
Учените не знаят причината. Гените, опита и преживяванията на човек могат да играят роля. Теориите включват колко активно и колко добре работят определени области на мозъка, както и проблеми с мозъчните субстанции като допамин и глутамат. Възможно е също да има структурни различия, като загуба на нервни клетки, което води до по-големи пълни с течност кухини или вентрикули в мозъка.
Ролята на терапията
Консултирането със специалист може да помогне на хората да развият по-добри начини да разпознаят и да се справят с проблемните си поведения и мисли и да подобрят начина, по който се отнасят към другите. Колкото по-рано се търси лечение, толкова по-добър е резултатът. При когнитивно-поведенческата терапия (CBT) хората се научават да тестват реалността на своите мисли и по-добре да управляват симптомите. Други форми на терапия имат за цел да подобрят уменията за самообслужване, комуникация и взаимоотношения.
Придържане към терапията
Хората с шизофрения понякога се отказват от лекарствата си поради странични ефекти или не разбират болестта си. Това повишава риска от това сериозните симптоми да се върнат, което може да доведе до психотичен епизод (в който някой губи връзка с реалността). Редовните консултации могат да помогнат на хората да се придържат към лечението си и да избегнат рецидив или нужда от хоспитализация.
Когато става въпрос за близък човек
Човек с шизофрения трудно може да бъде убеден, че се нуждае от помощ. Лечението често започва, когато психотичен епизод води до болничен престой. След като човекът се стабилизира, членовете на семейството могат да направят тези неща, за да предотвратят рецидив:
- да ги укоражават да се придържат към терапията си
- придружавайте ги по време на лекарските прегледи
- подкрепяйте ги и ги уважавайте